Zdrowy związek to przede wszystkim relacja oparta na wzajemnym szacunku, zaufaniu i akceptacji. Jednak czasem już na samym początku pojawiają się sytuacje, które powinny skłonić nas do refleksji. Często bagatelizujemy swoje obawy, uznając je za przejaw niepotrzebnego zmartwienia. Ale co jeśli nasza intuicja próbuje nam coś powiedzieć? Co jeżeli to, co na początku wydawało się drobnostką, nagle zaczyna przeradzać się w problem? Poniżej przedstawiam kilka przykładów sytuacji, które mogą zasługiwać na miano „czerwonych flag” w związku.

Czerwone flagi – jakich zahowań facetów nie warto ignorować?

Czy twój partner często wpada w gniew bez wyraźnej przyczyny? To może być niepokojący znak, zwłaszcza jeśli zdarza się to na początku relacji, kiedy oboje staramy się pokazać od najlepszej strony. Choć konflikty są nieodłączną częścią każdej relacji, gwałtowna reakcja na drobne problemy może sugerować problem z kontrolą emocji. Trudno jest bowiem wyobrazić sobie, co może nastąpić po roku czy pięciu latach takiej relacji. Oczywiście, złość sama w sobie nie jest powodem do natychmiastowego zerwania. Ale jeżeli partner reaguje agresją na każdą drobnostkę, należy zastanowić się, czy to tylko charakterystyczna cecha jego temperamentu, czy może sygnał o toksycznym zachowaniu.

Ważne jest również obserwowanie relacji partnera z innymi ludźmi. Jeśli twój partner twierdzi, że nie ma żadnych przyjaciół, warto się temu przyjrzeć. Czy rzeczywiście jest całkowicie samotny? Czy może ukrywa swoje kontakty przed tobą? Możliwości są dwie: albo ma przyjaciół, ale z jakiegoś powodu nie chce ci ich pokazać, albo faktycznie jest odludkiem. W pierwszym przypadku może boi się przedstawić ci swoje towarzystwo albo skrywa cię przed nimi. W drugim – jest to sytuacja równie niepokojąca. Czy naprawdę nie potrafił nawiązać żadnej znajomości przez całe swoje życie?

Czerwoną flagą może być także zbyt bliska relacja partnera z innymi kobietami. To naturalne, że mężczyzna ma kobiety wśród swoich znajomych. Ale jeśli te relacje wykraczają poza granice przyjaźni i stają się zbyt intymne, może to oznaczać potencjalne problemy. Jeśli twojego partnera często widujesz w towarzystwie innej kobiety, rozmawia z nią przez telefon, a nawet nocuje u niej – to powinno zastanowić.

Kolejny sygnał, na który warto zwrócić uwagę, to brak zainteresowania ze strony partnera, abyś poznała jego rodzinę. Może to wynikać z różnych przyczyn: potrzeby prywatności, skomplikowanej sytuacji rodzinnej czy kulturowych zwyczajów. Niemniej jednak, taka postawa może być również oznaką ukrywania czegoś, na przykład nieuregulowanej sytuacji rodzinnej lub istnienia innej partnerki.